M42 i M43

Moderator: Coremeil

Postprzez Domek » 2008-11-24, 21:36

Kolejne zdjęcie zrobione przy okazji wizyty w Lizbonie (Portugalia). Zdjęcie zrobione bez guidowania i z krótkimi czasami naświetlania (3-4 minuty na klatkę) na lekko rozregulowanym użyczonym montażu znajomego z Portugalii (Antonio) (Takahashi EM-11).

W sumie zebrałem kilkanascie dobrych klatek i miałem się za ten materiał nawet nie zabierać, gdyż moim celem było zebranie co najmniej kilkunastu klatek z czasem 10 minut dla pojedynczej. Dodatkowo jak to pod dużym miastem (bardzo mocno podświetlonym), pomimo odleglości ok. 50 km od Lizbony, niebo nie było najlepsze dla Canona.

W zwiazku z tym, że u nas od jakiegos czasu nie ma pogody można probować zabierać się nawet za tzw. "stracony" materiał. Zabrałem się i wyszło tak jak poniżej:

Obrazek

Trochę wyższa rozdzielczość po kliknięciu na poniższy link:

http://www.astrophotography.pl/dso/m42/ ... _1024a.jpg

Efekt w dalszym ciągu daleki jest od moich oczekiwań. Nie jestem specjalistą od Canona bo używam go do astrofotografii średnio 2 razy w roku oraz mam go ze standardowym filtrem Canona (w przciwieństwie do kolegów, którzy dysponują wersjami przerobionymi z innym filtrem IR).

Dla ciekawych załączam surową nieobrobiona pojedynczą klatkę, jaką aparat zapisał na karcie pamieci w formacie JPG. Jak widać, tak jak dla każdego zdjęcia obiektów DS, dla osiągnięcia finalnego efektu trzeba włożyć trochę pracy. Warto też korzystać z trybu RAW, który pozwala uzyskać materiał bez większej ingerencji elektroniki aparartu, pozwalający na odzyskanie ze zdjęcia większej ilości szczegółów.

http://www.astrophotography.pl/dso/m42/ ... 024raw.jpg

Pozdrawiam,
Dominik
Domek Offline


-#40%
-#40%
 
Posty: 259
Dołączył(a): 2008-05-05, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Coremeil » 2008-12-11, 21:50

Czym obrabiałeś foty?
Coremeil Offline

Avatar użytkownika
-#40%
-#40%
 
Posty: 301
Dołączył(a): 2008-04-15, 20:30
Lokalizacja: Rumia

Postprzez Domek » 2008-12-11, 23:02

Coremeil napisał(a):Czym obrabiałeś foty?


Jak zwykle, MaximDL i Photoshop.

Pozdrawiam,
Dominik
Domek Offline


-#40%
-#40%
 
Posty: 259
Dołączył(a): 2008-05-05, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez mekmek » 2009-05-11, 17:54

Jak dla mnie to Oriona trzeba zawsze prezentować w takim szerszym kadrze.Widać wtedy cało piękno tego obiektu. Ja niestety tak dobrze nie poradziłem sobie z moim Orionem.I jak zwykle u Ciebie jest super, ciekawe są te struktury brązowe
( choć przypomina Oriona-muszę pracować nad obrabianiem).No nic znowu idzie zima :) bedzie można zawlaczyć ( no za 8 miesięcy)
Ostatnio edytowano 2009-05-11, 17:55 przez mekmek, łącznie edytowano 1 raz
mekmek Offline


-#Nowy
-#Nowy
 
Posty: 20
Dołączył(a): 2009-04-08, 22:14


Powrót do Fotografia i astrofotografia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron